W sezonach charakteryzujących się dużą zmiennością temperatur, takich jak wiosna i jesień, choruje najwięcej osób. Może to być zwykłe przeziębienie, które pomimo uczucia osłabienia nie jest poważną chorobą i wystarczy trochę leków i odpoczynku a po krótkim czasie przechodzi. Grypa, mimo początkowo podobnych objawów, to już groźniejsza sprawa, dlatego warto się przed nią chronić.
Niebezpieczeństwo związane z grypą
Wbrew pozorom i popularnej opinii, że grypa to tylko trochę silniejsze przeziębienie, stanowi ona realne zagrożenie dla organizmu. Przede wszystkim przenosi się drogą kropelkową, więc bardzo łatwo się nią zarazić, co może prowadzić do epidemii. Pierwsze objawy to ból mięśni, głowy, gardła, ogólne uczucie osłabienia, katar oraz kaszel. Najczęciej pojawia się też gorączka, która z każdym dniem może wzrastać. Taki stan uniemożliwia chodzenie do pracy, szkoły oraz przedszkola, więc generuje niepotrzebne nieobecności. Nieleczona odpowiednio grypa może prowadzić do poważnych powikłań, na które najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze, ale nie wyklucza to też przypadków z szerszego grona. Wirus może powodować między innymi anginę, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśni, w niektórych przypadkach sepsę a w konsekwencji nawet śmierć.
Szczepionka przeciw grypie i jej sposób działania
Czasami zdarzają się osoby, które nie chcą szczepić się przeciwko grypie z obawy, że szczepionka wprowadzi do ich ciała wirus lub narazi na wystąpienie innych dolegliwości. Takie myślenie jest błędne, ponieważ skład szczepionki jest na bieżąco modyfikowany, by jak najlepiej chronić przed zarażeniem. Po podaniu szczepionki organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała w przeciągu od 2 do 3 tygodni i utrzymuje się przez około 6 miesięcy, w porywach do całego roku. Ponadto charakteryzuje się najmniejszą zarejestrowaną grupą występowania niepożądanych objawów. Nie ma obaw, że doprowadzi do powikłań, ponieważ jest stworzona, by leczyć, dlatego też u większości pacjentów przynosi oczekiwany skutek i zapobiega przed infekcją.
Kto powinien się zaszczepić?
Wiele osób twierdzi, że skoro nie znajduje się w podwyższonej grupie ryzyka, to nie ma potrzeby szczepienia się przeciw grypie. Nic bardziej mylnego, ponieważ pracując i przebywając w miejscach publicznych, gdzie przewija się dużo ludzi, chorując naraża się innych, z którymi utrzymuje się kontakt. Tak naprawdę wystarczy znaleźć się w pobliżu kogoś starszego lub będącego szczególnie narażonym na wystąpienie ciężkiego przebiegu infekcji, by go zarazić i doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa i poważnego zagrożenia dla zdrowia tych osób. Ponadto opiekując się dzieckiem, dla którego grypa jest szczególnym niebezpieczeństwem, lepiej jest być zaszczepionym. Osoby z cukrzycą i ci, którzy zmagają się z różnymi chorobami przewlekłymi również powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań medycznych, to zaszczepić może się każdy już od 6 miesiąca życia. Dla osób w wysokiej grupie ryzyka będzie to ratunek przed wystąpieniem wymienionych wcześniej powikłań, dlatego wszyscy powinni zadbać o ochronę przeciwko grypie.