Wszyscy znamy przebieg ciąży u ludzi, jednak u innych gatunków zwierząt wygląda ona zupełnie inaczej.
Celem jest zawsze wydanie na świat nowego pokolenia, sposoby natomiast są bardzo różne. Podstawową, zauważalną różnicą jest długość trwania ciąży. Uogólniając można powiedzieć, że im zwierzę mniejsze tym czas od zapłodnienia do narodzin będzie krótszy. Jak wygląda ciąża u innych zwierząt?
Wielkie rekordzistki
Niepodważalnie najdłuższa ciąża w świecie zwierząt występuje u słoni. Zwierzęta te potrafią dożyć 70 lat, a dojrzałość płciową osiągają w wieku 14-15. Ciąża słonia trwa ok. 660 dni, czyli prawie dwa lata. Po tym okresie rodzi się jedno słoniątko, które karmione jest przez matkę przez kolejne dwa lata. Z tego powodu słonice zachodzą w ciąże raz na cztery lata i zazwyczaj można je spotkać z dwoma lub trzema młodymi w różnym wieku.
Im więcej tym weselej
Ciąża mnoga jest wtedy, kiedy w organizmie matki rozwija się więcej niż jeden płód. Największym miotem wśród zwierząt może poszczycić się tenrek zwyczajny. Stworzenie występuje na madagaskarze i wyglądem przypomina trochę europejskiego jeża. Samica osiąga dojrzałość płciową mając pół roku, a po ciąży trwającej 56–64 dni może urodzić aż 32 młode.