Pomaganie jest proste, podatki niekoniecznie. Jednak rozliczając się z Urzędem Skarbowym możesz także pomagać i tak się składa, że proces ten jest bardzo łatwy. Od 2004 roku polscy podatnicy cieszą się przywilejem wspierania organizacji pożytku publicznego niewielkimi kwotami. Początkowo był to 1 procent, a od 2022 roku można oddać nawet 1,5 procenta podatku na rzecz wybranej inicjatywy. Każda osoba fizyczna wypełniająca PIT ma prawo do wzięcia udziału w akcji. Czy jednak ma taki obowiązek? Jak się okazuje, nie, lecz mimo to warto.
1,5 procenta podatku – czy musisz go oddać?
Jeśli chcemy przekazać 1,5 procenta podatku, wystarczy znać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Można również wybrać cel szczegółowy i oddać pieniądze konkretnemu podopiecznemu fundacji. Co jednak w przypadku, kiedy nie wypełnimy rubryki dotyczącej tej akcji? Oczywiście nie spotka nas za to żadna kara i mamy pełne prawo, żeby to zrobić, jednak nie oznacza to, że możemy zatrzymać dla siebie 1,5 procenta podatku. Kwota ta trafi po prostu do budżetu państwa i tam zostanie rozdysponowana. Mimo wszystko coraz więcej osób decyduje się jednak samodzielnie zdecydować, na co chcą wydać tę drobną kwotę. Obecnie około połowa polskich obywateli wspiera organizacje działające non profit, które pomagają biednym, chorym, bezdomnym i niepełnosprawnym albo po prostu robią coś dobrego dla środowiska.
1,5 procent podatku – dlaczego warto?
Jest wiele powodów, dla których warto zainteresować się akcją 1,5 procenta podatku. O niektórych z nich można przeczytać tutaj https://procent.rehabilitacjaopole.pl/. Przede wszystkim jednak najlepszą motywacją jest to, że w prosty sposób, bez ponoszenia dodatkowych kosztów możemy pomagać innym. Wybór inicjatywy należy do nas, więc możemy kierować się tym, co jest nam bliskie. Nie ma dobrych i złych wyborów, jeśli chodzi o wspieranie instytucji non profit, które działają dla społecznego dobra. Poza tym jest to pewna forma władzy obywatelskiej, gdyż dzięki akcji mamy wpływ na jakąś część budżetu państwa, nawet jeśli pozornie niewielką.